Idź do

Wystawa stała

Zabiera nas w podróż w czasie. Cofamy się najpierw do czasu powstania przedwojennej stacji hydrobiologicznej, w której budynku mieści się dziś muzeum. Zwiedzamy tak zwane wiwarium, czyli salę laboratoryjną, gdzie pracował profesor Alfred Lityński ze swoim zespołem.

Następnie przenosimy się w czasy o wiele wcześniejsze, do poprzednich er geologicznych, które pozostawiły po sobie ciekawe minerały, po czym zatrzymujemy się u schyłku epoki lodowcowej, kiedy to kształtował się dzisiejszy krajobraz okolic Wigier. Wchodzimy do wnętrza topniejącego po woli lodowca, kryjącego oryginalny cios mamuta i rozpalamy ognisko w obozowisku łowców reniferów.

Dalej zanurzamy się w głębiny jeziora Wigry, kryjące różne skarby przyrody, żywe ryby czy średniowieczną łódź dłubankę, a podróżujemy podwodnym batyskafem.

Wchodząc na piętro budynku wynurzamy się na powierzchnię jeziora i przechodzimy na jego brzeg, a następnie do lasów Wigierskiego Parku Narodowego. Towarzyszą nam dźwięki wigierskich ptaków i leśnych ssaków.

Ostatnia część stałej wystawy poświęcona jest historii człowieka od czasów kamedułów wigierskich po współczesność.

Wystawa stała w Muzeum Wigier

Wystawy czasowe

"Martwe drewno pełne życia"
Zobaczymy na niej między innymi powiększone w skali 7:1 modele rozkładającego się pnia drzewa i żyjących dzięki niemu organizmów.

"Co kryje ziemia"
Wystawa prezentuje znaleziska Stowarzyszenia Miłośników Historii „Penetrator: jaćwieskie artefakty, wojskowe guziki, a nawet szablę z czasów II Rzeczypospolitej.
Komunikat
W Muzeum Wigier większość pomieszczeń wystawowych oraz sala projekcyjna są dostępne dla osób o niepełnosprawności ruchowej, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich (jedynie historyczna sala „Wiwarium” mająca poziom podłogi poniżej poziomu gruntu jest  dostępna po pokonaniu 5 stopni schodowych). Parter budynku jest na poziomie gruntu, na piętro można wjechać windą. 

Muzeum można zwiedzać z audioprzewodnikiem lub odtworzyć plik audio ze strony internetowej na własnym smartfonie za pomocą kodu QR.