Większość szlaków pieszych jest obecnie wykorzystywana również przez rowerzystów. Stąd na terenie Wigierskiego Parku Narodowego dokonano klasyfikacji szlaków pieszych na łatwe i trudne dla rowerów. Podział ten znajduje swoje odzwierciedlenie w terenie. Jeżeli dany odcinek szlaku nadaje się dla rowerzystów, wtedy na drogowskazie pojawia się symbol - wizerunek roweru. Jeżeli nie ma takiego wizerunku, to oznacza, że wprawdzie można jechać dalej rowerem ale należy spodziewać się drogi trudnej do pokonania.
Uwaga! Na odcinkach szlaków prowadzących drewnianymi kładkami obowiązuje zakaz jazdy rowerem – należy prowadzić rower poruszając się pieszo.
Większość szlaków pieszych przebiegających przez Park stanowi tylko część dłuższych tras. Niestety szlaki te poza granicami WPN od dawna nie są odnawiane.
Mapa turystyczna - do pobrania
-
Mapa turystyczna Wigierskiego Parku Narodowego
Pobierzpdf - 4.00 MB
„Śladami Lityńskiego”
Trasa bardzo atrakcyjna krajobrazowo i przyrodniczo. Spotkamy na niej wspaniałe lasy, ze starymi drzewami. Warto nieco odejść od szlaku, by zobaczyć zgrupowanie wyjątkowo okazałych modrzewi – jeden z nich należy do najstarszych drzew tego gatunku i liczy ponad 260 lat. Pod Leszczewkiem uwagę zwraca urokliwe śródleśne torfowisko. Dalej podziwiać będziemy wspaniałe widoki z kładki na jeziora Leszczewek i Wigry oraz pokamedulski zespół klasztorny w Wigrach. Na końcu szlaku czeka na nas Muzeum Wigier oraz wieża widokowa na terenie ośrodka PTTK. Samochód można zostawić na parkingu przy siedzibie parku w Krzywem lub przy Muzeum Wigier w Starym Folwarku. Miejscami na odcinkach leśnych szlak uznaje się za trudny dla rowerzystów.
„Nad sucharami”
Na trasie:
- Krzywe - całoroczny parking oraz wystawy: przyrodnicza „Nad Wigrami” i etnograficzna „Ocalić od zapomnienia”, centrum informacji turystycznej, wypożyczalnia rowerów, MOR, punkt naprawy i ładowania rowerów, przyrodniczy plac zabaw, pokoje gościnne
- Leszczewo - gospodarstwo państwa Milewskich, które w czerwcu 1999 roku odwiedził Papież Jan Paweł II
Stary Folwark – Nowa Wieś
Szlak dostępny dla rowerzystów, jednak niektóre odcinki leśne są trudne po pokonania.
Na trasie:
- wieże widokowe w Starym Folwarku i Nowej Wsi
- rzeki: Kamionka, Samlanka, Maniówka
- Jezioro Gałęziste
Krzywe – Gawrych Ruda
Węgzał – Maćkowa Ruda – Wysoki Most – Gremzdówka
Na całej długości szlak nadaje się do turystyki rowerowej.
Ze szlaku można zboczyć na:
- ścieżkę edukacyjną „Puszcza”
- miejsce pamięci obok mostku na rzece Gremzdówce , gdzie w 1944 r. Niemcy zastrzelili dwóch braci Przekopskich z Budy Ruskiej.
Krzywe – Kaletnik
Na trasie:
- Krzywe - wystawy przyrodnicza „Nad Wigrami” i etnograficzna „Ocalić od zapomnienia”, centrum informacji turystycznej, punkt wypożyczania roweró1)w w Krzywem. Wędrówkę szlakiem można wzbogacić, przemierzając znajdujące się w bliskim sąsiedztwie dwie ścieżki „Las” i „Suchary”.
- Drewniany krzyż prawosławny (prawdopodobnie jest to miejsce pochówku rosyjskich żołnierzy z okresu I wojny światowej).
- Kaletnik - neoklasycystyczny kościół (1929-39) wraz z przylegającym do niego cmentarzem i czterema kapliczkami z pierwszej połowy XIX w.
„Nad Czarną Hańczą”
Na trasie:
- puszczańskie wsie – Sarnetki i Studziany Las, a w nich pozostałości tradycyjnego budownictwa drewnianego
- na zachód od zabudowań Sarnetek znajdują się podmokłe, źródliskowe łąki. Rośnie tu wiele rzadkich, zagrożonych i chronionych gatunków, m. in.: kruszczyk błotny, rosiczki, storczyki z rodzaju kukułka, turzyca bagienna i wełnianka delikatna. Osobliwością jest tu także występowanie skalnicy torfowiskowej, gatunku należącego do kategorii roślin wymierających w Polsce.
- ścieżka edukacyjna „Puszcza”
- „Bindużka” – pole namiotowe z ładnym widokiem na rzekę
- pozostałości smolarni w Studzianym Lesie
- „Dziewiętnasty Kilometr” – dawna składnica drewna, gdzie w przeszłości ładowano wycięte drzewa na wagony wąskotorowej kolejki leśnej. Przy składnicy, w starych sosnach znajduje się kilka wykonanych w niedawnych latach barci zasiedlonych przez pszczoły.
„Na Dziewiętnasty Kilometr”
Dziewiętnasty Kilometr to śródleśna polana, na której składowano i ładowano wycięte drzewa na wagony kolejki leśnej. Stąd inna nazwa tego miejsca – składnica. Kolejka wąskotorowa przyjeżdżała z oddalonego o dziewiętnaście kilometrów Płociczna. Do dzisiaj pozostały jedynie ślady torowiska, a szyn i podkładów już nie ma.
Szlak bardzo łatwy, „piknikowy”. Dobry na wycieczki rodzinne.
Na szlaku: przystanki ścieżki edukacyjnej „Puszcza”: stanowisko archeologiczne i kamedulska smolarnia.
„Znad Wigier do Blizna”
Szlak dobry dla rowerzystów.
Na trasie:
- we wsi Danowskie dobrze zagospodarowane kąpielisko nad jeziorem Blizno
- drewniany kościół w Monkiniach zbudowany w 1924 roku
Danowskie – Tobołowo – Sarnetki
Trasa bardzo łatwa zarówno dla turystyki pieszej jak i rowerowej. Rowerem można przejechać cały odcinek w jeden dzień. Wędrówkę pieszą i narciarską należy podzielić na etapy.