Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

Szlak św. Jakuba

znak żółej muszli na niebieskim tle
11 km na odcinku przez WPN
Droga świętego Jakuba to jeden z najstarszych i najdłuższych szlaków pielgrzymkowych w Europie. Jego historia sięga IX wieku, kiedy to rozpoczęły się pielgrzymki do Santiago de Compostela (Hiszpania). Drogę wskazują namalowane na drzewach żółto - niebieskie znaki w kształcie muszli. 
Obecnie w Europie nie ma jednego Szlaku Jakubowego, jest ich wiele i tworzą europejską sieć Camino de Santago.

Przez Suwalszczyznę przebiega odcinek DROGI ŚW. JAKUBA CAMINO POLACO (DROGA POLSKA). Cały szlak biegnie od granicy z Litwą (Ogrodniki) do Trzemieszna na granicy Kujaw i Wielkopolski (650 km). Na teren WPN szlak wchodzi w okolicy Magdalenowa, prowadzi do klasztoru wigierskiego, następnie przez Stary Folwark, Leszczewo wiedzie do Krzywego (11 km). Oprócz klasztoru w Wigrach interesującym miejscem na terenie parku jest Leszczewo i gospodarstwo państwa Milewskich, które odwiedził w 1999 roku papież Jan Paweł II. Odcinkiem suwalsko – mazurskim opiekuje się Bractwo Pielgrzymkowe św. Jakuba Apostoła z Kętrzyna;

W przygotowaniu dla pielgrzymów jest PODLASKA DROGA ŚW. JAKUBA. Będzie to odnoga Drogi Polskiej (Camino Polaco) i poprowadzi na południe Polski. Szlak będzie przechodził przez rodzinną miejscowość bł. ks. Jerzego Popiełuszki (Okopy) oraz miejsce urodzenia bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego (Zuzela). W Wigierski Parku Narodowym trasa będzie prowadziła od klasztoru wigierskiego, przez Czerwony Folwark, Mikołajewo, Czerwony Krzyż, Krusznik i Bryzgiel (26 km).

Szlak Papieski „Tajemnice Światła”

znaki - żółty napis JP II
11 km na odcinku przez WPN
Szlak jest dziełem Diecezji Ełckiej i łączy miejsca związane z pobytami papieża Jana Pawła II na jej terenie. Oznakowany żółtym symbolem JP2 i żółto-zielonymi tabliczkami o wymiarach 25x10 cm.

Rozpoczyna się w Ełku a kończy przy klasztorze wigierskim. Na terenie parku i jego otuliny biegnie na trasie: Buda Ruska - Maćkowa Ruda - uroczysko Węgzał -  Mikołajewo - Czerwony Folwark - Wigry.