przewiń dalej

Zanim wybierzesz się w teren sprawdź prędkość wiatru

Spadające gałęzie i przewracające się drzewa są jednym z największych zagrożeń na szlakach lądowych. W parku narodowym jest wiele drzew martwych, szczególnie podatnych na złamanie i przewrócenie. Wiatr powyżej 30 km/h porusza już większe gałęzie, a jeżeli są one suche, mogą się łamać i spadać. Służby Parku dbają o to, żeby tzw. drzewa niebezpieczne były zawczasu obalone, jednak nie jest możliwe ścięcie wszystkich drzew potencjalnie niebezpiecznych. Podatność drzew na przewrócenie lub złamanie jest zależna od wielu czynników, jak gatunek, żywotność, wiek, wielkość korony, rodzaj gleby itp. Orientacyjnie przyjmuje się, że do wywrócenia żywego drzewa może dojść po jego rozkołysaniu przez wiatr o prędkości powyżej 55 km/h, przy czym kołysanie takie trwa niekiedy wiele godzin a groźne są zwłaszcza dodatkowe silne podmuchy. Jednak przy bardzo gwałtownych wiatrach burzowych i trąbach powietrznych wystarcza niekiedy jeden silny podmuch. Trzeba też wiedzieć, że czasem drzewa przewracają a gałęzie łamią nawet przy niewielkim wietrze.
Decyzja przy jakim wietrze wybrać się na kajakową wycieczkę zależy od indywidualnych umiejętności każdego kajakarza. Jednak zdarza się, że już podczas pływania wiatr się wzmaga a fale stają się wysokie. Jeżeli taka pogoda zaskoczy Ciebie na jeziorze, staraj się dopłynąć do brzegu. Jeżeli musisz dopłynąć do celu, unikaj otwartej toni i kryj za brzegami wysp i półwyspów. Fale na Wigrach są nieraz bardzo wysokie, a przez to, że krótkie – niebezpieczne. Na falę należy wpływać prostopadle do jej grzbietu. Nie płyń bokiem do wiatru i fal, a jeżeli taki jest generalnie kierunek w którym zmierzasz – lawiruj zygzakiem, ka­wałek pod wiatr, kawałek z wiatrem.
Wybierając się na Wigry trzeba wiedzieć, że skomplikowany kształt jeziora, zmienny charakter brzegów i liczne płycizny, tzw. „górki”, powodują zmienność falowania, nakładanie się fal w środkowych partiach akwenu, a wytłumienie na przybrzeżnych płyciznach. Zjawiska te powodują, że Wigry nie są akwenem łatwym do żeglowania i wymagają stałej czujności. W północnej części jeziora szczególnie niebezpieczne są wiatry północne i północno-zachodnie, w południowej – zachodnie i południowo-zachodnie. Kluby żeglarskie położone nad Wigrami przy 5 stopniu w skali Beauforta generalnie nie czarterują jachtów i nie wypuszczają jednostek typu omega z jednoosobową obsadą.