Idź do

Wilki

Co zrobić kiedy zobaczysz wilka?

Podczas wizyty w Parku możesz w ogóle nie zobaczyć wilka, ponieważ wszystkie dzikie zwierzęta w naturalny sposób unikają ludzi. Zdrowy, dziki wilk boi się człowieka i nie stanowi dla nas zagrożenia.

Jeśli zobaczysz wilka, to, co powinieneś zrobić, zależy od sytuacji. W każdym wypadku powiadom pracownika Parku lub zostaw wiadomość pod numerem (+48) 87 563 25 40.

Wilk na obszarze zurbanizowanym lub zbliżający się do Ciebie

Jeśli widzisz wilka na kempingu, polu biwakowym, parkingu lub w innym zabudowanym miejscu, natychmiast podejmij działania, aby go odstraszyć. Staraj się odstraszyć wilka, krzycząc agresywnie i najgłośniej jak potrafisz, dopóki nie odejdzie.

Jeśli wilk zbliża się do Ciebie: staraj się go odstraszyć (krzycząc, machając rękami) i nie przestawaj, dopóki nie odejdzie. Jeśli jesteś z innymi ludźmi, stańcie razem, ale nigdy nie otaczajcie wilka, koniecznie dajcie mu przestrzeń do ucieczki. Te techniki odstraszania są bardzo skuteczne, jeśli są poprawnie wykonane.

Jeżeli masz przy sobie jedzenie i nie możesz odstraszyć wilka, spakuj je i opuść teren. Pozostawianie jedzenia lub rzucanie jedzeniem w wilka tylko zachęci go do takiego zachowania i prawdopodobnie doprowadzi do jego śmierci (nie próbuj odbierać jedzenia, które wilk już ma).

Celem agresywnego krzyku nie jest wyrządzenie wilkowi krzywdy, ale odstraszenie go z okolicy i przywrócenie mu naturalnego strachu przed ludźmi, poprzez dostarczenie negatywnych doświadczeń. Odstraszanie wilków i nie przyzwyczajanie ich do obecności człowieka pomoże sprawić, że pozostaną dzikie i uchroni je przed kłopotami w przyszłości.

Wilk poza obszarami zurbanizowanymi i nie podchodzący do ludzi

Jeśli widzisz wilka z dala od zabudowań i ludzi, zachowaj dystans (co najmniej 50 metrów). Jeśli podejdziesz bliżej, pomożesz mu przyzwyczaić się do przebywania w towarzystwie ludzi.

Wilki, które przyzwyczajają się do ludzi, tracą wobec nas naturalny strach i podchodzą do zabudowań. Prowadzi to do powstawania sytuacji konfliktowych, które najczęściej kończą się śmiercią wilka.

Jeśli jesteś z psem

Wilki mogą atakować psy, które traktują jak konkurentów do terytorium i do pokarmu. Agresja może być przejawem obrony młodych lub upolowanej zdobyczy, a najczęściej wynika z poczucia zagrożenia na własnym terytorium. 
Dlatego niezwykle ważne jest, aby pies w lesie był zawsze trzymany na smyczy. Jeśli pies jest na uwięzi, w towarzystwie człowieka, nic mu nie grozi. Wilki boją się ludzi i nie zaatakują psa, który jest blisko człowieka. Co innego, gdy pies puszczony luzem oddali się od nas na niebezpieczną odległość. Jeśli spotka wilka, nie będzie miał z nim żadnych szans.

To my, właściciele, jesteśmy odpowiedzialni za nasze zwierzęta i na nas spoczywa obowiązek zapewnienia im bezpieczeństwa. Dlatego psy w lesie i w pobliżu lasów powinny być zawsze trzymane na smyczy.

Pamiętaj, że na terenie parku narodowego możesz poruszać się z psem tylko po drogach publicznych.

Inne dzikie zwierzęta

Jeśli spotkasz jakiekolwiek dzikie zwierzę, zachowaj od niego odpowiedni dystans, nie zbliżaj się i pozwól mu swobodnie się oddalić.

Zwierzęta ranne lub chore

Jeśli spotkasz zwierzę, które jest widocznie ranne lub chore, nie podchodź do niego i nie próbuj mu samodzielnie pomagać. Dotyczy to zwłaszcza dużych zwierząt, takich jak jelenie lub dziki, które w poczuciu zagrożenia będą się bronić i mogą być niebezpieczne. Jak najszybciej skontaktuj się z pracownikiem Parku lub zostaw wiadomość pod numerem (+48) 87 563 25 40

Młode zwierzęta

Jeśli spotkasz młode zwierzę nie dotykaj go, ani nie zabieraj.

Wiosną najczęściej spotykamy młode ptaki, które dopiero co opuściły gniazdo i słabo, lub prawie wcale nie latają, tzw. podloty. Nie są jednak pozostawione same sobie, ich rodzice nadal się nimi opiekują.

Podobnie jest w przypadku młodych ssaków - nawet jeśli wydają się "porzucone" wcale tak nie jest. Ich matki nie wrócą do nich, jeśli w pobliżu jest człowiek, dlatego jeśli znajdziemy takiego malucha, należy zostawić go w spokoju i jak najszybciej się od niego oddalić.

Apelujemy - nie zabierajcie młodych zwierząt z naturalnego środowiska, robiąc to wyrządzacie im ogromną krzywdę! 

Na zdjęciu poniżej młode lisy, które zostały zabrane ze środowiska naturalnego. Zabierając je, ktoś wyrządził im ogromną krzywdę. Wychowane przez człowieka, nie będą już mogły wrócić na wolność i do końca życia będą skazane na niewolę.