przewiń dalej
Trudno sobie wyobrazić pobyt nad jeziorem bez zażywania kąpieli, zwłaszcza jak żar leje się z nieba. Jeziora Wigierskiego Parku Narodowego odznaczają się niską dostępnością brzegową, zazwyczaj szczelnie okala je pas roślinności szuwarowej. Owszem, można znaleźć miejsca dogodne do kąpieli, jednak trzeba mieć świadomość, że robi się to na własną odpowiedzialność. W trosce o bezpieczeństwo przepisy w tej dziedzinie są restrykcyjne, w ich świetle, w toni wodnej zanurzyć się można tylko w dwóch kategoriach miejsc.

Ustawa prawo wodne wyróżnia dwie kategorie wydzielonych i oznakowanych fragmentów wód wykorzystywanych przez osoby kąpiące się:
1)      kąpielisko,
2)      miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli.

W ustawie o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych znajduje się również pojęcie miejsca zwyczajowo wykorzystywanego do kąpieli. Nie jest ono wydzielonym miejscem do kąpieli. Nie ma również oznakowań wskazujących, że tutaj można się kąpać.
Na wodach Wigierskiego Parku Narodowego znajduje się jeden obiekt, który corocznie ubiega się o status kąpieliska (w rozumieniu ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych). Jest to  kąpielisko Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Starym Folwarku. Aktualne informacje o tym kąpielisku znajdziesz w internetowym serwisie kąpieliskowym:

Serwis kąpieliskowy



Poza granicami parku leży jezioro Czarne, nad którym w miejscowości Krzywe znajduje się plaża i miejsce zwyczajowo wykorzystywane do kąpieli przez ludność lokalną i bardzo licznych turystów. Obiekt, wyposażony w pomosty i sanitariat, nie ma obecnie formalnego statusu kąpieliska, i w związku z tym nie spełnia wymagań bezpieczeństwa dla osób kąpiących się w tym miejscu. Za zapewnienie bezpieczeństwa, zgodnie art. 4 pkt 2 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, odpowiada wójt gminy Suwałki.
Ponadto, na terenie parku znajdują się inne miejsca zwyczajowo wykorzystywane do kąpieli, z których do najliczniej odwiedzanych należą:

  • w Starym Folwarku – przy Muzeum Wigier i Klubie Wodnym „Hańcza” (jezioro Wigry),
  • w Gawrych Rudzie – przy kompleksie turystycznym „U Jawora” (jezioro Wigry),
  • w Mikołajewie nad Zatoką Cieszkinajki jeziora Wigry,
  • „Piaski” – w Zatoce Wygorzele jeziora Wigry,
  • w Czerwonym Krzyżu nad Zatoką Krzyżańską jeziora Wigry,
  • w Zakątach  na polu namiotowym „Jastrzęby” (jezioro Wigry),
  • w Kruszniku plaża gminna nad jeziorem Mulaczysko,
  • w Bryzglu plaża gminna nad jeziorem Wigry,
  • nad Zatoką Słupiańską jeziora Wigry, 
  • w Piertaniach na wschodnim brzegu jeziora Pierty,
  • w pobliżu Nowej Wsi nad jeziorem Gałęzistym,
  • w Leszczewku na północnym krańcu jeziora Leszczewek.

Kąpać się należy jedynie w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych, czyli w WPN aktualnie jest to kąpielisko PTTK w Starym Folwarku - w czasie gdy kąpielisko jest strzeżone przez ratowników wodnych.


Kąpiel w pozostałych miejscach odbywa się na odpowiedzialność kąpiącego się lub jego opiekuna.